Brugerdiskussion:Det onde U

Fra Spademanns Leksikon, den både frie og sande virkelighed
Spring til navigation Spring til søgning

Hej U og velkommen til (bedre sent end aldrig) ;).

Jeg ser du har lavet 1980 til en omdirrigeringsside, og må lige indskyde at jeg indtil videre har forsøgt, ligesom på dk:wikipedia, at lade tal være forbeholdt til årstal, hvilket vil sige at artiklen 1980 reelt set skulle indeholde begivenheder for netop dette år, ligesom 1337, 1973, 2004, 2006 og 1689 og så videre. Har du andre idéer er du hjertens velkommen til at lufte dem. --DJ Platon 19. feb 2007 kl. 20:36 (UTC)

Jeg ved at jeg har lavet en bombert med artiklen om 1980 jeg opdagede det først et lille stykke tid bagefter. Persoligt vil jeg ikke havde meget imod det hvis den bliver slettet.--Det onde U 20. feb 2007 kl. 17:12 (UTC)

-Tak for nørd-artiklen! Den er sgu gået hen og blevet ret go! :D --DJ Platon 27. feb 2007 kl. 20:37 (UTC)

Mange Tak for rosen :) --Det onde U 27. feb 2007 kl. 20:46 (UTC)

VI kunne ved ikke få en taxobox på? --Lhademmor 28. feb 2007 kl. 09:45 (UTC)
Jeg skal se hvad jeg kan gøre...--Det onde U 28. feb 2007 kl. 10:53 (UTC)

Fint at du har lagt citater tilbage på optimisme. Jeg var også lidt forundret over at de bare blev nakket. --kurtadam 16. apr 2007 kl. 17:35 (UTC)

Admin[redigér]

Hej U. Du har efterhånden vist en fin driftstabilitet her på Spademann, og har fine bidrag. DJ Platon er forsvundet, så i mellemtiden kunne vi godt bruge nogle flere administratorer. Kunne det evt. have din interesse? Jeg ved jo også du bidrager til Wikipedia, så jeg ved hvor jeg kan finde dig. --Lhademmor (/M.P./) 8. maj 2007 kl. 08:44 (UTC)

Ja tak! Jeg vil med glæde tage imod denne post. :)--Det onde U 8. maj 2007 kl. 13:43 (UTC)
Done. God fornøjelse. Jeg er her jo ikke så meget. --Lhademmor (/M.P./) 9. maj 2007 kl. 10:54 (UTC)
Jeg er her altså endnu, har bare fået arbejde og mistet internetforbindelsen! ;). Men godt der kommer flere og nye kræfter til! - Velkommen i klubben, U! --DJ Platon 9. maj 2007 kl. 14:58 (UTC)

Problem med oprettelse af skabelon. Tror nok den er i orden nu - du er ellers hurtig :-) --kurtadam 14. maj 2007 kl. 19:59 (UTC)

Du siger: Hop! Jeg siger: Hvor højt? ;)--Det onde U 14. maj 2007 kl. 20:01 (UTC)
Hvad så med "Hop ned fra Rundetaarn!" ? ;) --Jesse hz 14. maj 2007 kl. 20:04 (UTC)

Smuk udvidelse af Alene. Endnu et eksempel på at en kort artikel hurtigt kan udvide sig og bliv stor og smuk. --kurtadam 13. sep 2007 kl. 19:39 (UTC)


Sk*degod artikel om Stereotyper du har fået banket på plads.! --kurtadam 27. sep 2007 kl. 19:34 (UTC)

Mange tak for rosen. Du må gerne føje nogle flere Stereotyper til hvis du har idéerne.--Det onde U 27. sep 2007 kl. 19:43 (UTC)

Nice[redigér]

Tak for dit sjove oplæg i Kaninføde! --[[Bruger:Weekend]Weekend]

..[redigér]

hvad fanden er der med dig man, du lsetter bare ud af hoften!!! nogl ange er det godt bare at slette siger du nok hva?? svar mig, jeg har sans for humor

måske man bare skulle finde en anden side at være sjov på????

Måske kunne du prøve at tage et kig på vær sjov, ikke dum og vores sletningskriterier, så vil du måske kunne forstå hvorfor alle dine artikler er blevet forkastet.--Det onde U 30. sep 2007 kl. 13:46 (UTC)

er det gode sager hva?? host host hak det stærkt tobak!! i er ikke særlig ssjove vær da glad for at jeg gider skrive med på jeres side

ungdomshuset!!!

Jeg advarer dig! Nu slapper du af og tager det stille og roligt. Jeg vil ikke finde mig i meget mere fra dig!--Det onde U 30. sep 2007 kl. 13:53 (UTC)

DET GODT MED DIG NU KOMMER DER LIDT HER

Andeby[redigér]

Glæder mig du kan lide Andeby. Har du været inde og kigge på linket forneden?

--Frode Fenis 4. okt 2007 kl. 16:17 (UTC)

Jeg er selv gammel læser af Anders And bladet (Jeg stoppede med at læse det for ca. 7 år siden). Så jeg kendte på en måde allerede til stamtræet. At tage et kig på det igen har fyldt mig med en følelse af lutter nostalgi.
--Det onde U 4. okt 2007 kl. 16:28 (UTC)

Det må du undskylde...... Du var hurtigere end jeg. Jeg havde slet ikke lagt mærke til Andy nede i krogen. Hvor kommer Andy Anderbilt så fra?

--Frode Fenis 4. okt 2007 kl. 16:34 (UTC)

Ifølge Don Rosa hedder hans far Howard Anderbilt.
--Det onde U 4. okt 2007 kl. 16:46 (UTC)

Ondsindet terosirende sadam-virus-bruger hærger spademanns til ukendelig[redigér]

Hjertens Kære Det onde U.

Der må være sket en fejl af umødelige dimensioner under hængningem af Sadam, for har fundet ud af at han levet og er i fuldt velbefindende, og så her på vorre kære spademanns.

Det ville derfor være mig en ganske episk og 'a very big time experience' tjeneste hvis De ville banned og spærre den jo så omtalte bruger, flå hans nåsser af med en gødende jerntagn, hvorefter De straks sletter alle hans indavlede møgartikler.

De varmeste hilsner fra de varme lande... -Daimi

Da jeg var ifærd med at se krimi ikke var online på det tidspunkt, han starte sin shitstorm, kunne jeg ikke stoppe ham. Undskyld.--Det onde U 16. okt 2007 kl. 09:56 (UTC)

I må til at kunne kende forskellen...[redigér]

Hvis du/I ikke kan se det sarkastiske i den artikel om "Perker" så ved jeg sku ikke hvad du/I fejler.

Der var tilmed et billede af mr. bean som osama bin laden, men okay, hvis humor forladte folk vil prøve at køre en side der lever af humor så held og lykke.

Hvad er der galt med at bruge ordet "perker" når ordet "neger" optræder her inde?

Jeg er mere end villig til at diskutere dette, da jeg ikke er rasist og har flere venner der er indvandre(et par stykker fra irak og en fra iran) og de syntes alle sammen at det var et sjovt indlæg, så jeg tror bare at det er jer der ikke ved hvornår noget er ment i sjov eller alvor...

Hvis du har nogen kommentar så er min mail [email protected]

Det var mig som begge gange opfordrede til sletning af siden. Jeg tror godt du kunne skrive noget om Perkere som vi andre havde klasket os på lårene af grin over. Det gjorde vi af en eller anden grund ikke. Det Onde U laver bare bøddelens arbejde... trykker på knappen.
Det der er den værste synd her er ikke at respektere de advarsler man får. For de fleste her er det ikke hvad de skriver om som er det vigtigste. Alle her kan skrive om alt og få folk til at flække af grin. De er ikke kun begrænset til ét bestemt emne. Wiki-princippet er også med til at vi sliber hinandens materiale af og ender forhåbentlig op med et nogenlunde sobert produkt alligevel. Prøv at gentage din artikel på blog.tv2.dk og se hvad der sker... formentlig det samme, da de også ønsker at stå højt i folks bevidsthed.

Vi er klar over at vi måske hævder en skjult etik, men jeg kan love dig for den er høj.

Dit argument med perker sammenlignet med neger er til Netto's ophørsudsalg. Neger har til hver en tid været betegnelse for folk af negroid herkomst og stammer fra ordet negro som betyder sort. Ordet perker blev født som nedsættende og var en sammenstilling af perser og tyrker og nogle få grønjakkers manglende kendskab til arabiske nuancer blev det eneste der er tilbage af dem.

Jeg ved godt at "Oplysning til Perkere om Samfundet" slap igennem mens "perkerspillet" blev omdøbt til Mujaffa og blev på den måde sjovere. Hvis du nu tror at vi er en sammenspist gruppe som bestemmer herinde er mit eget eksempel jo strålende. To måneders hårdt arbejde er hvad der kræves og jeg startede ikke med at skrive en artikel om perkere!!

--Frode Fenis 24. nov 2007 kl. 16:58 (UTC)

Spammere[redigér]

Hej det Onde U. Lad være med at lade dig provokere af den spammer-freak. Han er alligevel en fjernstyret zombie, som ved utroligt meget om ytringsfrihed.

--Frode Fenis 11. jan 2008, 14:32 (UTC)

Jamen det er yderst svært, netop fordi han spammer, flamer og troller som en /b/tard, der er mere intelligent end gennemsnittet. Og hvis jeg banner ham ville det være forkert og ondt af mig. Jeg kan indtil vidre kun snakke med ham og håbe at det går godt.--Det onde U 11. jan 2008, 19:21 (UTC)
Jeg kan huske da jeg selv launchede, skrev jeg vel fem dage i træk. Jeg havde inden Spademann dukkede op beluttet at jeg ville til at skrive flere artikler på Wikipedia. Problemet var bare at jeg som regel var faldet i søvn, før jeg havde fået sluttet en artikel.
--Frode Fenis 11. jan 2008, 19:33 (UTC)

==

Hey U

Fed ændring du har lavet på roden til alt ondt, jeg fik totalgriner af at se ondskabens træ *G*

--Fifi J 11. jan 2008, 19:58 (UTC)

det gode y[redigér]

Er det gode y din onde tvillingebror fra vietnam som er vent tilbage for at tage hævn?

--Daimi, the careless whisper 29. feb 2008, 19:41 (UTC)

Jeg ved det endnu ikke. Alt hvad jeg ved er, at han har samme selvbiografi som mig. Eneste forskel er at han kalder sig 1337 og dominerede. Og så elsker han at sige lol hele tiden.--Det onde U 29. feb 2008, 19:56 (UTC)
Han lyder godtnok som en meget usympatisk type. (hvis nogen tidligere i dag har set en mand slæbe en sort damecykel gennem en å og over to pigtrådshegn, så var det altså bare mig) --DJ Platon 29. feb 2008, 20:01 (UTC)

Pris[redigér]

--Jankrabbe 30. apr 2008, 21:05 (UTC)

Jamen kære Jankrabbe dog. Hvad har jeg da gjort for, at gøre mig fortjent til denne pris? Du må hellere svare, fordi ellers jeg skal fandme få dig bannet. Så kan vi få at se, hvad du synes om det din lille... Øh... Jeg mener, fordi jeg er ved at gå til af nysgerrighed, ja.--Det onde U 1. maj 2008, 22:03 (UTC)
Hør Hr. Skaldyr. Bare fordi man lige har lært at lave skabeloner, starter man ikke ud med at give admin'erne priser. Vi ved godt at vi er dygtige. Og som alle andre sammenspiste dynger af møg, giver vi hinanden et lille klap på ryggen når det kører rigtig godt.
Som selvbestaltet stifter af Ordenskapitlet bliver du herved dømt til at som mindstemål at modificere din pris eller du får "Årets Narrehat" - den ultimative spasserpris hvor der bl.a. følger oprettet profil på Filuren.dk og tidsbestemte bans på mærkelige tidspunkter af døgnet når der er lidt ventetid til serveren for os andre. Du bliver med andre ord den som sætter standarden.
Derudover kan kvaliteten af dine skabeloner diskuteres meget længe. --Frode Fenis 2. maj 2008, 02:55 (UTC)
Uha-uha, det var en rigtig holdindsats. Jeg kan ikke huske hvornår mit ellers rolige gemyt har produceret en skideballe af den kaliber. Det er da dejligt at vi kan bruge Frimuren.dk som tabernes ø. Mon ikke også at brugerens skabeloner lider en stille sultedød på et eller andet tidspunkt.--Frode Fenis 2. maj 2008, 16:21 (UTC)

Last Mensage[redigér]

Oh! I don't speak Dansk, I'm brasilian Dinamarca.gif Tails a 2.gif MarceloRenard2, rævpreppieTails run.gif vulpiedits Tails fly.gif 21. jun 2008, 22:11 (UTC)

Bidrag (01. jun) Googolpex of version in portuguese. Dinamarca.gif Tails a 2.gif MarceloRenard2, rævpreppieTails run.gif vulpiedits Tails fly.gif 21. jun 2008, 22:44 (UTC)

Det kunne være at vi skulle vise vores udstrakte hånd og lave en Google-translate for vores brasilianske venner. --Frode Fenis 22. jun 2008, 05:15 (UTC)

Tak for din støtte[redigér]

Tak for din støtte, Det Onde U.

Vi har haft vandaler og racister som var nemme at angribe og blokere. Jeg brød mig ikke om den måde at vores gode ven prøvede at iscenesætte os og vores sprog på. Du var pludselig den gode og jeg var den onde. Kurtadam blev en støtteperson selvom han faktisk gav kritik. Jeg kender ikke det helt store til borderline-adfærd, men jeg kender efterhånden hvad en normal adfærd her på sitet er. Jeg synes vi skal lade DJ kigge på klagen og så må vi se hvad han siger.--Frode Fenis 25. okt 2008, 22:24 (UTC)

For mig var det ikke et spørgsmål om støtte til den ene eller den anden, men blot at sige min mening, som var og er at artiklen og ideen var/er fin nok, men kategoriseringen var for langt ude og omfattende. Jeg kan så tilføje at jeg også syntes den tog for meget fokus fra gode artikler. Samtidig opfatter jeg også Bruger:Gud og Hver Mand, som et aktiv for vores site og glæder mig til flere artikler. Jeg mener også at en kritik er på sin plads og ofte gør Spademann endnu bedre. Vi har jo også haft vores diskussioner, Frode, en af dem endte med klummen, som nu bliver benyttet flittigt i mange artikler. Lad os nu blive enige om at budskabet er kommet igennem og så lade det være ved det. --kurtadam 26. okt 2008, 11:03 (UTC)

Tiden i tidsstemplet[redigér]

Kære U. Gad du lige at tjekke dokumentationen i Bruger2 skabelonen. Gammel vane påbyder dig vel at bruge signaturknappen, med det resultat at der står et tomt 2-tal og et tidsstempel i ramme. Jeg kan desværre ikke gå ind og rette i dine indstillinger :-)

Gustavsberg.jpg Frode Fenis (diskussion)(hits)
24 feb 2009 13:30 (CET)
Lol, ok.--Woop.gifDet onde U (Kan I møgunger sige " pænt goddag"? - Det er Fedtmule tid! - (tirsdag 24. februar 2009 13:50)
Nu har jeg den.Woop.gifDet onde U (Kan I møgunger sige " pænt goddag"? - Det er Fedtmule tid! - (tirsdag 24. februar 2009 13:52)

Return of the U[redigér]

Hey U

Ræspækt!

Mangt floromvunden lødig prosa er flydt fra din pen. Tillykke og tak!

Jeg faldt dog lige over Danmarks Riges Grundlov, som den dag i dag vel er den længst varende artikel under konstruktion (som kan destrueres efter en uges tid...), der til stadighed hjemsøger nærværende leksikon?
Er det en slags provokation opfordring, eller er den bare glemt?

Den er svær at skrive videre på, medmindre du kan hamre nogle af dine vanlige pointer igennem med den store klaphammer? Det er jo fødselsdag i dag, og den fortjener lidt mere opmærksomhed?

Lundmadsen2.PNG JaisT (diskussion)(hits)
5. juni 2012 21:35 (CET)
Hey, dejligt at se at der er nogen der husker, hvis jeg glemmer. Jeg har muligvis nogle idéer til lidt videreudvikling, men da jeg har travlt med at blive kørt igennem det højere uddannelsessystem her for tiden, er det noget tvivlsomt at jeg finder tiden til at skrive noget længere inden for den nærmeste fremtid. Hvis du har nogle idéer, du gerne vil afprøve, så er det fair game.--Woop.gifDet onde U (Kan I møgunger sige " pænt goddag"? - Det er Fedtmule tid! - (tirsdag 05. juni 2012 21:03)